Skialp Martelltal: Cevedale 3769m. a Zufallspitze 3757m.

28.04.2014
skialp-martelltal-cevedale-3769m-a-zufallspitze-3757m-

Taliansko - Ortlerské Alpy - Martelltal

Vrchol Cevedale bol kedysi v ankete časopisu Alpin vyhlásený za jeden z najlepších a najobľúbenejších skialpových cieľov v celých Alpách. Výstup v smere od Suldenu, rovnako aj od Pizzinihütte uz máme na stránke zmapovaný, a tak archív doplníme tentoraz o výstup z Martelltalu.

Táto veľkolepá skialpinistická túra na vysoký dvojvrchol Cevedale/Zufallspitze nie je v podstate vôbec ťažká. Pokúša sa o ňu každý rok hlavne koncom zimy veľké množstvo ľudí. Napriek tomu podobné túry neradno podceňovať a príprava sa určite oplatí. Počas našej túry sme pozorovali aj jednu záchrannú akciu, keď nemecký skialpinista spadol na ľadovom traverze pod Zufallspitze, poranil si koleno a prišiel po neho vrtuľník...

Martelltal_nad_Zufallhutte

Celá oblasť okolo Cevedale je jeden veľký skialpinistický raj, ktorý ponúka veľa možností pre všetky kategórie skialpinistov. Na vrchol sa dá vyraziť až zo siedmich vysokohorských chát, ktoré ponúkajú aj možnosti ubytovania. Samozrejme pre tých športovejšie zameraných je tu stále aj možnosť vybehnúť hore a vrátiť sa naspäť z doliny. 

 

Martellhutte

Martellhütte:

Pri výstupe na Cevedale z Martelltalu sme tentoraz použili chatu Martellhütte (2610m). Táto chata je v smere výstupu z Martelltalu na Zufallspitze. Od Zufallhütte je vzdialená asi hodinu chôdze na lyžiach. Samotná chata je výborne vybavená. Spali sme na obrovských, širokých poschodových posteliach, v našej izbe ich bolo päť. Či tečie v sprche aj teplá voda som nezistil, ako jeden z posledných som sa osviežil studenou vodou (bez príplatku).

Za ubytovanie s polpenziou sa platí 39 Eur na osobu. V cene sú bohaté raňajky, spraviť si žemľu do batohu nebol problém a rovnako naplniť si termosky teplým čajom je už na takýchto chatách štandard. Večera býva trojchodová, každý si príde na svoje a hladoši dostanú dupľu... Spomínaná cena je s preukazom Alpenverein, chatár ho však nekontroloval. Tu ani nerátajú s tým, že by niekto šiel do hôr bez neho...

 

Výstup:

Samotný výstup od chaty začína na rozľahlých snehových pláňach. V týchto miestach nie sú ľadovcové trhliny. Stôp a variánt výstupu je vždy niekoľko. Ľudí tu vystupuje v peknom počasí veľa. V závere sa svah pristrmuje a stopa traverzuje popd Zufallspitze vľavo do sedielka. Tu treba dať lyže na chrbát a vystúpiť pomedzi kamene na hrebeň spadajúci z vrcholu Zufallspitze.

Odtiaľto sa dá pokračovať traverzom na vrchol Cevedale a pri návrate vystúpiť na Zufallspitze, tak ako sme to urobili my. Mnohí volia aj možnosť pokračovať s lyžami ďalej po hrebeni až na vrchol Zufallspitze, spod neho sa potom spustia na lyžiach pod Cevedale a na tento vrchol vystúpia potom. Fantázii sa medze nekladú...

výstupová_trasa_aj_zjazd

Výstroj:

My sme mali so sebou haršajzne aj mačky. Oboje sme aj použili. Traverz býva často vyfúkaný a ľadový. Rovnako aj vrcholová partia Zufallspitze. Túto túru sme šli bez sedačiek a lana. V každom prípade pri alpských túrach po ľadovci v pre mňa neznámom prostredí už sedačku s lanom vždy nosím. Na Cevedale sme strávili v minulosti veľa času, tak sme si dovolili výnimku.

Čas:

Všimli sme si, že napriek stabilnému počasiu a vyrovnanej teplote počas dňa veľa ludí vyráža na túry z chát skoro ráno. Nuž tu si musí každý zvážiť svoje možnosti a svoj štýl. My sme na túto túru vyrazili z Martellhütte až po ôsmej hodine, naspäť sme boli po cca ôsmich hodinách. Vychutnali sme si vysokohorské prostredie do sýtosti.

Ak by niekto vyrazil na túto túru bez predošlej aklimatizácie, musí rátať s tým, že vo výške už bude jednoducho pomalší...

Prevýšenie:

Pohodovým tempom sme nastúpali na tejto túre cca 1200 v.m.

 

Záujemcom o výlet na Cevedale a do okolia odporúčam pozrieť si aj množstvo ďalších článkov z tejto oblasti.

 

M.Bartoň

Fotky Skialp Martelltal: Cevedale 3769m. a Zufallspitze 3757m.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialp Martelltal: Cevedale 3769m. a Zufallspitze 3757m.
Jano 28.04.2014
Martin, vyznas sa tam vobec? Neznama krajina,co?

RE: Skialp Martelltal: Cevedale 3769m. a Zufallspitze 3757m.
Martin 29.04.2014
eej Janko! Zakaždým si tam nájdem niečo nové, každý raz je to úžasné, jednoducho naše prirodzené životné prostredie :)

RE: Skialp Martelltal: Cevedale 3769m. a Zufallspitze 3757m.
Jano 29.04.2014
Aj ja som clen tej sekty, tak ti verim, cauko.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri