Rifugio Gianni Casati (3254m.)

22.02.2009
rifugio-gianni-casati-3254m-Chata Casati sa nachádza v Ortlerských Alpách. Nájdete ju priamo na polceste medzi vrcholmi Cevedale a Königspitze v sedle Langfernerjoch (3266), ktoré sa často nazýva aj Cevedalepass. Chata leží na okraji ľadovcového plata po ktorom vedie klasická výstupová trasa na Cevedale a Zufallspitzen. Sú odtiaľto nádherné výhľady na Königspitze a množstvo ďalších vrcholov.

Kuriózna a atraktívna nie je len jej poloha, ale aj veľkosť (230 lôžok) a nadmorská výška 3254 metrov nad morom. Chata bola postavená a otvorená v roku 1923 ako náhrada za cez vojnu zničenú Halleschen hütte v neďalekom sedle Eisseepass. V roku 1934 bola postavená nad chatou ďalšia menšia budova, ktorá nesie meno Alexandro Guasti. Táto dnes slúži ako winterraum. Ten je v čase, keď je Casati zatvorená stále otvorený a prístupný. V čase mojej návštevy boli sprístupnené dve spálne s poschodovými posteľami (cca 12 lôžok) a jedna spoločenská izba. Vo winterraume je zakázané kúriť a zakladať otvorený oheň a tak prípadným záujemcom o návštevu v zimnom období odporúčam teplý spacák. V tejto nadmorskej výške moc teplo nebude. K dispozícii tu sú postaršie deky. (foto)

Casati býva otvorená na skialpinistickú sezónu (marec - apríl) a v lete (júl - september). Medzi zaujímavosti patria určite aj pozostatky vleku na ľadovci pred chatou. Ten je už dlho mimo prevádzky, ale možnosti letného lyžovania boli jedným z dôvodov prečo má chata tak veľa lôžok.

Chata je spravovaná s talianskej strany. Zásobuje sa pomocou nákladného vleku smerom od chaty Pizzini.

Prístup: Na chatu vedú tri hlavné prístupové cesty. Z nich najľahšia a jediná bez prechodu ľadovca je práve tá od chaty Pizzini z talianskej strany (Bormio). Ďalšie prístupové trasy sú zo Suldenu cez Suldenský ľadovec a z doliny Martelltal taktiež vedie prístupová cesta cez ľadovec.

O možnostiach túr z chaty Casati sa dozviete viac z článkov - odkazy dole.

Tento článok bude po otvorení chaty v tejto sezóne postupne aktualizovaný o ďalšie informácie: ceny, čas otvorenia, fotky...

Webová stránka chaty je preložená dokonca aj do slovenčiny!
www.rifugiocasati.it

Fotky Rifugio Gianni Casati (3254m.)

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Fórum

Odporúčame vidieť

Partneri